Úsporná indukcia

  • 15. 9. 2018
  • By Admin:
  • Comment: 0

Indukčné varné dosky pracujú na princípe elektromagnetickej indukcie. Zjednodušene by sme mohli povedať, že je teplo z dosky ,na konkrétny riad a potraviny v ňom, prenášané pomocou magnetickej sily. Z tohto dôvodu môžete na jej povrch pokojne položiť ruku hneď po zložení hrnca, alebo dokonca i počas varenia. Toto riešenie je preto veľmi vhodné do domácností s malými deťmi, alebo domácimi zvieratami.

sklokeramická deska
 
V minulosti patrili indukčné varné dosky k drahším záležitostiam. Dnes sa však pohybujú v rovnakej cenovej kategórií ako tie elektrické. Náklady mohli byť zvýšené i špeciálnym riadom, ktorý dokáže s doskou spolupracovať. Aj to už nie je problém. Existujú totiž podložky, na ktorých môžete použiť hrnce a panvice z akéhokoľvek materiálu. Kúpite ich za pár eur.
 
V skutočnosti nejde o žiadny špeciálny kuchynský riad. „Fungovať“ budú všetky hrnce a panvice, na ktoré sa prichytí magnetka. V prípade, že vlastníte indukčnú dosku, pred  kúpou nového hrnca, vyskúšajte tento jednoduchý test.
 
Na indukčnej varnej doske zohrejete hrniec vody iba za niekoľko minút, či dokonca sekúnd. Ak nalejete rovnaké množstvo vody do rýchlovarnej kanvice, v rýchlosti vyhrá jednoznačne indukcia.
Je rýchlejšia aj v porovnaní s elektrickým a plynovým sporákom.
 
Svedčí o tom napríklad pokus s mliekom. Cieľom bolo zistiť, za aký čas sa na rovnakú teplotu,  ohreje liter studeného mlieka. Elektrický sporák – 10 minút a 64 sekúnd. Plynový sporák- 8 minút a 96 sekúnd. Indukčný sporák- 8 minút a 20 sekúnd.
 
Varenie je úsporné aj vďaka viacerým funkciám. Jednou z nich je nastavenie času, po ktorom sa doska sama vypne. Praktické je to i v tom, že nemusíte stále sledovať hodinky. Druhá funkcia je nastavenie konkrétnej teploty, na ktorú sa budú potraviny zahrievať. Toto perfektne využijete napríklad v prípade zavárania.
Ak teda chcete vo svojej domácnosti čo najviac ušetriť,  určite by ste sa mali po nejakej tej indukčnej doske poobzerať.

kuchyně
 
Je to bezpečné?
Často krát sa stretneme s otázkou zdravia, keďže indukcia pracuje v podstate na princípe nízkofrekvenčného žiarenia. Podobne ako mobilné telefóny. Výrobcovia však argumentujú tým, že žiarenie je v tomto prípade minimálne a stráca sa už vo vzdialenosti pol metra od elektrospotrebiča. Uvádza sa, že indukcia môže spôsobiť problémy ľuďom s kardiostimulátorom. Preto, ak medzi nich patríte, poraďte sa so svojim lekárom.
 

5/5 - (6 votes)