Dbajte na výber vhodnej exteriérovej farby na drevo

  • 15. 2. 2020
  • By Admin:
  • Comment: 0

Chcete vrátiť nový nádych drevu, ktoré už vyzerá opotrebovane ? V súčasnosti máme naozaj šťastie keďže obchodné reťazce nám ponúkajú naozaj široký výber farieb na drevo. Čo sa týka výberu exteriérových farieb, musíte byť o niečo pozornejší. Farba na drevo exterier by mala spĺňať niekoľko kritérií, ktoré drevené povrchy naozaj chránia pred škodlivými vplyvmi.
 staré dveře

Čo by mala spĺňať exteriérová farba na drevo ?

 
Predovšetkým by mala obsahovať zložky, ktoré budú drevo ochraňovať pred plesňami a vlhkosťou, čo môže zapríčiniť znehodnotenie drevených materiálov. Ak tieto zložky farba na drevo exterier neobsahuje, vzniká ta prostredie čo najvhodnejšie pre možných škodcov, ktoré skracujú životnosť dreva. Farba na drevo exteriér by mala mať impregnačné zložky, ktoré sa po natretí dostávajú hlbšie do dreva. Taktiež je dôležitá UV ochrana, ktorá náter a celkovú farbu chráni pred slnečnými lúčmi, ktoré pomaly vyťahujú farbu. Exteriérové farby na drevo sa odlišujú od tých interiérových, keďže sú vo vonkajšom prostredí. Vtedy sú čo najnáchylnejšie na rôzne vplyvy a práve preto je dôkladná ochrana čo najdôležitejšia.
 
Farby na drevo exteriér by sa mali nanášať aspoň v dvoch vrstvách. Prvú nanášajte súbežne, aby náter bol rovnomerný. Dbajte aj na vhodné poveternostné podmienky, kedy dážď a chlad neprispievajú ku kvalite náteru. Prvý náter by ste mali nechať odstáť minimálne 24 hodín. Následne môžete naniesť druhý náter farby na drevo exteriér. Pred nanášaní farby zbavte drevo nečistôt pomocou ručného šmirgľa alebo elektrickej brúsky, kedy sa farba dostane čo najhlbšie do materiálu a tak bude čo najúčinnejšia.

barevné domečky
 
Farba na drevo exteriér existuje v dvoch prevedeniach a to syntetická farba a vodou riediteľná. Vodou riediteľné farby sú o niečo ekologickejšie a taktiež nemajú nepríjemný zápach. Túto farbu, podľa jej názvu, môžete kľudne riediť vodou, kedy získate o niečo väčší obsah kúpenej plechovky. V prípade syntetických farieb, ich charakteristický zápach nie je nejaký problém. Avšak, ak nie ste naň zvyknutí, použite ochrannú rúšku alebo iný typ farby na drevo. Čo sa týka farebného prekrytia, poslúžia vám úplne rovnako.
 
Exteriérové farby na drevo svojimi zložkami stopercentne chránia drevené povrchy pred poveternostnými vplyvmi. Avšak, je potrebné nátery po určitých rokoch opakovať, aby vám drevo vydržalo čo najviac rokov.
 
Pri výbere sa neobávajte ničoho, keďže sa mnohí výrobcovia snažia vyrobiť tú najideálnejšiu farbu na drevo. Váš výber vám určite uľahčí internetová stránka https://carodreva.sk/.

4.7/5 - (4 votes)